Filmsnuttar från dagens träning i inomhushallen

Först ut att träna var Arne, ja efter jag hade byggt banan till Indy förstås.

Började med pallen:

Sen ingångar:

Sitt ligg stå:

Sist men inte minst apportering:

Som ni ser blir han ganska störd av de skällande hundarna, men jag lyckas få med honom igen. Jag är väldigt nöjd med dagens träning!

Indy länkade jag elitprogrammet utom fotgåendet. Det gick inte bäst… Zätat och inkallningen är jag nöjd med. Han hamnade till höger om rutan, men hittade rätt efter nästa kommando, för övrigt var den bra. Apporteringsdirigeringen gick mycket bra och hopp-metallapport likså. Vittringen gick inte bra hade inte näsan på, utan tog fel. Felade honom och han spottade ut den han hade och hittade sen rätt. Fjärren var han också het och ofokuserade på. Fick bryta och börja om. Gjorde den då mycket bra!!
Så med facit i handen måste jag länka mer!!! Det är då momenten spricker, han blir för het och tappar fokus. Mer länkning i träningen framöver!!
Underbart att träna i inomhushallen i Upplands Väsby! Bra störningar med prat och lite skällande hundar på andra sidan draperiet, för det mesta en bra temperatur. Idag var det dock lite för kallt, men det beror nog på att det var tretton minus ute!!

Nästa helg ska vi dit igen. Då ska jag även träffa en av mina elever, Sara Tempelman. Det ska bli kul att träffas igen och se hur de har utvecklas.

På tisdag är nästa lektion hos Anne och lite träning med Indy innan lektionen börjar. Förhoppningsvis hinner jag träna lite på torsdag också!!

Detta inlägg publicerades i Uncategorized. Bokmärk permalänken.

3 kommentarer till Filmsnuttar från dagens träning i inomhushallen

  1. Susan skriver:

    Vad söt han är och på filmerna ser han inte så ullig ut längre 🙂

  2. Sarate skriver:

    Haha Arne! Hur söt får man bli 😉 Vad duktig han är som REDAN kan så mycket – kanske också beror på dig… 😉
    Ses på lördag!

  3. bettybooperz skriver:

    Kul att se filmer på duktiga Arne!!!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s